Diabetološka posvetovalnica

Rudolf Mikolič, dr. med., spec. int. diabetolog

 Zorancho Trpkovski, dr.med., spec.int. diabetolog

Anita Vogrin, dipl.m.s

Ordinacijski čas
Ponedeljek -
Torek -
Sreda -
Četrtek od 15.00 do 20.00
Petek -
Razpisani termini od 15.00 do 20.00

Vhod v čakalnico ambulante za sladkorno bolezen (dispanzer za sladkorno bolezen) je z zadnje strani zdravstvenega doma.

Naročanje

Prve preglede na novo odkritih sladkornih bolnikov izvajajo v bolnišnici. V diabetološko posvetovalnico se lahko naročite pacienti s sladkorno boleznijo na kontrolni pregled z veljavno napotnico.


Odgovorna oseba za čakalne dobe

Suzana Ficko, zt
Telefon
02 564 86 18
(vsak delavnik med 8.00 in 11.00 uro)
Osebno
v informacijski pisarni zdravstvenega doma med 8.00 in 11.00 uro
Pisno po pošti
ZD G. Radgona, Partizanska 40, 9250 G. Radgona (s pripisom naročila)

Ob naročilu boste prejeli navodila kako in kje opravite predhodno laboratorijske preiskave.

Kratka predstavitev dejavnosti

SLADKORNA  BOLEZEN

  • je stanje zvišane ravni glukoze v krvi
  • nastane zaradi pomanjkanja hormona inzulina ali odpora proti njegovemu delovanju

V posvetovalnici sladkornim bolnikom zagotavljamo:

  • kontrolne preglede, ne glede na vrsto terapije z svetovanjem
  • ob pregledu se zagotovi termin za naslednjo kontrolo,

Sladkorna bolezen

Sladkorna bolezen je kronična bolezen sodobnega časa, ki je med ljudmi vse pogostejša. Vzroke za nastanek pripisujemo povečanim ravnem sladkorja v krvi, ki je največkrat posledica nepravilnega delovanja trebušne slinavke. Ta je zadolžena za izločanje inzulina, ki poskrbi za sproščanje sladkorja v celice našega telesa.

Zaradi svoje kompleksnosti, pogostosti in zahtevne obravnave, je sladkorna bolezen danes velik zdravstveni problem. Če bolezen ignoriramo, potem nas čakajo resne posledice, saj bolezen lahko vpliva na delovanje številnih organov, kot so srce, ožilje, živčni sistem, oči in ledvica.

Dejavniki tveganja za sladkorno bolezen

Poznamo dva tipa sladkorne bolezni,  tip 1 in tip 2. Prva je lahko diagnosticirana že v otroštvu, druga, ki predstavlja 90 % vseh sladkornih bolezni, pa po 30. letu starosti. Ker so simptomi sladkorne bolezni pogosto neopazni, je toliko več pozornosti potrebno nameniti njenim dejavnikom tveganja.

Če že obstaja sladkorna bolezen v družini, potem obstaja toliko večje tveganje za to neprijetno bolezen. Tveganje se prav tako povečuje z leti in če imate povišan krvni tlak. K njenemu nastanku pa pripomore tudi previsoka telesna teža, kajenje, alkohol, lahko pa se pojavi le v obdobju nosečnosti, a po porodu izgine.

Kako ukrepati v primeru sladkorne bolezni?

Kadar prepoznate simptome kot so pogosto uriniranje, neprestana žeja, utrujenost, nenamerna izguba telesne teže, zamegljen vid, rane, ki se ne celijo ali srbečico okrog spolovila, potem je sladkorna bolezen zelo verjetna. V tem primeru je  potrebno nujno ukrepanje in obisk pri zdravniku.

Glede na resnost bolezni in stopnjo napredovanja, se sladkorna bolezen zdravi z zdravili ali inzulinom. Če pa je bolezen šele v začetni fazi, vam bo zdravnik predpisal le redno fizično aktivnost in uravnoteženo prehrano.

Za izboljšanje urejenosti glikemije in vzdrževanje telesne teže se priporoča; od 150 do 300 minut zmerno naporne telesne aktivnosti na teden, pri kateri se zadihamo, aktivnost naj  bo enakomerno razporejena na vsaj tri dni v tednu, dvakrat na teden dodamo vaje za krepitev mišične mase . Dolgotrajnejše sedenje (90 minut) prekinemo z aktivnimi vajami.

Za bolnika s sladkorno boleznijo se svetuje zdravo in uravnoteženo prehranjevanje. Zaželeno je uživanje rednih obrokov hrane, ki naj vsebujejo čim več zelenjave in beljakovinskih živil. Izogibajte se uživanju enostavnih ogljikovih hidratov (sladkorjem) v živilih in alkoholnim pijačam. Odsvetuje se uživanje tako imenovanih posebnih izdelkov za osebe  s sladkorno boleznijo, ti največkrat vsebujejo veliko količino maščob in drugih dodatkov, prav tako se odsvetuje uživanje vitaminskih, mineralnih in drugih prehranskih dopolnil, razen če je znano pomanjkanje.

Zaželena je čim bolj normalna telesna teža. Bolnikom, ki so pretežki ali predebeli, se svetuje zmanjšanje telesne teže za vsaj 5-10 %, nato pa se priporoča vzdrževanje zmanjšane telesne teže.

Kadilcem se svetuje opustitev kajenja, tudi uporaba elektronskih cigaret se odsvetuje.

Odsvetuje se čezmerno uživanje alkoholnih pijač, ker se lahko zveča tveganje za hipoglikemijo

Hipoglikemija

Stanje, ko je vrednost krvnega sladkorja prenizka, strokovno imenujemo hipoglikemija.

Na nizek krvni sladkor posumimo ob pojavu: tresenja, potenja, lakote, bledice, razdražljivosti, mravljinčenja ali odrevenelosti delov telesa in zaspanosti.

Blago hipoglikemijo prekinemo z zaužitjem od 15 do 20 gramov ogljikovih hidratov.

1. Po 15 minutah ponovno izmerimo krvni sladkor.
Če je vrednost krvnega sladkorja takrat še vedno nižja od 4 mmol/l, je ponovno treba zaužiti od 15 do 20 gramov ogljikovih hidratov.
V naslednji uri po hipoglikemiji se priporoča, da bolnik zaužije mešan obrok hrane (sestavljen iz ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob).

2. 15 gramov ogljikovih hidratov se lahko zaužije kot:

  • 15 gramov glukoze v obliki glukoznih tablet (3—4 glukozne tablete),
  • 3 čajne žličke ali 3 vrečke (po 5g) sladkorja, raztopljenega v vodi,
  • glukozni gel (ena tuba ali vrečka s 15 g glukoze),
  • 1,5—2 dcl sadnega soka, • velika žlica (15 ml) medu

Uravnavanje krvnega sladkorja do ciljnih vrednosti ob izogibanju hipoglikemijam je temelj zdravljenja sladkorne bolezni, saj s tem varujemo bolnikovo zdravje in podaljšujemo življenje.

Ambulantna oskrba

Trajna ambulantna oskrba osebe s sladkorno boleznijo je namenjena vzdrževanju dolgoročne dobre presnovne urejenosti in nadzoru nad kroničnimi zapleti. Kontrolni pregledi se priporočajo na 3-6 mesecev, obdobni pregledi so enkrat letno.

  • pred vsakim obiskom v ambulanti pridete na odvzem krvi en teden pred predvidenim pregledom tešč, izvid ne sme biti starejši od enega tedna, odvzame se HbA1c, glukoza in urin. Krvne maščobe se določijo enkrat letno.
  • ob vsakem obisku vam bomo izmerili krvni tlak, obseg pasu in preverili telesno težo
  • na kontrolo v našo ambulanto prinesite:
  • Seznam zdravil, ki jih jemljete
  • Izvid zadnjega pregleda v tej ambulanti
  • Knjižico sladkornega bolnika
  • Dnevnik vodenja meritev krvnega sladkorja ali merilec krvnega sladkorja
Skip to content